Biżuteria z białego złota – klasyka w nowoczesnym wydaniu
Biżuteria z białego złota zyskuje na popularności
Złota biżuteria to niezaprzeczalna klasyka, czy to jeśli chodzi o naszyjniki, kolczyki, czy w końcu pierścionki zaręczynowe. Dla niewprawionego oka może przypominać srebro lub platynę, jednak w przeciwieństwie do nich stop ma właściwości oraz szlachetny charakter „żółtego” kruszcu. Białe złoto wyróżnia się ekskluzywnością oraz doskonale wpisuje się w nowoczesne trendy we wzornictwie jubilerskim.
Od czego zależy barwa złota?
Wbrew pozorom do produkcji biżuterii rzadko kiedy używa się złota w swojej najczystszej postaci, a więc o próbie 999,9. Wynika to z naturalnych właściwości tego metalu, które jest dość miękkie, plastyczne oraz ma żółtawy odcień. By wzmocnić oraz uszlachetnić złote wyroby, dodaje się do nich inne metale, takie jak pallad, miedź, cynk lub srebro. To zawartość tych dodatków wpływa na końcowy efekt kolorystyczny biżuterii.
Ozdoby złote o wyższym wskaźniku „czystości” (próba 750) ma wyraźniejszy żółty odcień – tego rodzaju wyroby są wyjątkowo kosztowne i najczęściej można je spotkać na rynku Bliskiego Wschodu. W Polsce dostępna jest głównie biżuteria o próbie 585, która oprócz złota w części 58,5% zawiera również miedź oraz srebro.
Oryginalne białe złoto uzyskuje się poprzez domieszkę srebra, niklu, cynku oraz palladu. Dzięki takiemu połączeniu żółty odcień ustępuje barwie platynowej, chłodnej do białej. Dodatkowo złotą poświatę, która może wciąż przebijać ze względu na zawartość złota, można zniwelować, pokrywając całość rodem.
Zróżnicowana cena złota
Cena to wciąż parametr, na który kupujący zwracają główną uwagę podczas wyboru biżuterii. Należy jednak mieć na uwadze, że na koszt złotego pierścionka czy naszyjnika, składają się m.in. domieszki oraz co ta tym idzie, również właściwości uzyskanego kruszcu. W efekcie białe złoto uchodzi za droższe, zwłaszcza jeśli zawiera dużą ilość palladu. Metal ten nadaje trwałości i wytrzymałość na uszkodzenia. Jednak większa twardość oznacza również bardziej czasochłonną i dokładną obróbkę jubilerską.
W końcu, na końcową cenę biżuterii wpływają kamienie szlachetne. Białe złoto doskonale komponuje się wzajemnie z brylantami – takie połączenie w oczywisty sposób zwiększa wartość ozdoby.
Kiedy zdecydować się na wybór biżuterii z białego złota?
Klasyczne złote ozdoby, choć piękne, nie pasują do każdego typu urody. Przez swoją barwę mogą dla niektórych wydawać się zbyt krzykliwe. Białe złoto stanowi więc alternatywę dla osób, którym zależy na szlachetnej biżuterii, lecz poszukują bardziej wysublimowanego wyglądu. Odcień tego rodzaju ozdób podkreśla jasne i chłodne karnacje. Szczególnie trafią one w gusta osób ceniących elegancję i minimalizm, które doceniają w biżuterii subtelnego efektu luksusu.
Pielęgnacja biżuterii z białego złota
Wiele osób zapomina o regularnej konserwacji swoich ozdób oraz o dbania o nienaganny stan. Biżuteria z białego złota jest trwała, ale pod warunkiem dobrej pielęgnacji. Dlatego należy pamiętać, by zdejmować ozdoby podczas sprzątania lub kontaktu ze środkami ścierającymi. Ewentualne zabrudzenia wynikające z normalnego użytkowania, wystarczy wyczyścić szmatką lub przemyć czystą wodą.
Z czasem ścieraniu może ulec warstwa rodu pokrywająca biżuterię, odsłaniając żółtawy połysk charakterystyczny dla złotego metalu. Oddając ozdobę do profesjonalnego jubilera, który zleci naniesienie nowej „rodowej” powłoki, pozwoli na odświeżenie wyglądu pierścionka lub kolczyków, przywracając im piękny, platynowy odcień.
Zjawiskowe, ponadczasowe i nowoczesne – takie jest białe złoto
Marzy Ci się klasyczna złota biżuteria, lecz poszukujesz jednocześnie czegoś więcej? Białe złoto to efektowna alternatywa dla tradycyjnych ozdób. Doskonale prezentuje się jako biżuteria na co dzień, na wielkie wyjścia lub w formie obrączek ślubnych. Postaw na nowoczesny fason lub elegancką prostotę – wszystkie modele znajdziesz w naszej ofercie salonu jubilerskiego Filipowicz.