Na którym palcu nosić pierścionek zaręczynowy? Rozwiewamy wątpliwości
Jeden z najważniejszych dni w życiu wielu par
Chwila, w której pierścionek zaręczynowy z brylantami trafi na palec Twojej wybranki, powinna być niezapomniana. Młodzi podejmują wówczas wzajemne zobowiązanie i deklarują chęć pobrania się, więc zgodnie z tradycją oświadczyny odbywają w obecności rodziców i najbliższej rodziny przyszłej narzeczonej. Warto z tej okazji przygotować małe przyjęcie. Starsi będą mieli okazję od razu pobłogosławić związek i zająć się ustalaniem szczegółów wesela.
Obecnie wiele osób woli jednak, aby to ważne wydarzenie miało bardziej intymny i osobisty charakter. Może ono nastąpić podczas romantycznego wieczoru w restauracji czy spaceru po plaży. Dla niektórych liczy się element zaskoczenia – pierścionek zaręczynowy zostaje gdzieś ukryty lub spakowany w nietypowy sposób. Macie wspólne hobby? Oświadcz się podczas nurkowania czy tuż przed skokiem spadochronowym. Takie ekstremalne wyznanie miłości na pewno zrobi na niej wrażenie!
Zaręczynowy dylemat: na którym palcu nosić pierścionek?.
Która ręka będzie lepszym wyborem, jeśli chodzi o pierścionek zaręczynowy? W Europie i na świecie panuje w tej kwestii spore zamieszanie. Wynika ono z różnych sposobów noszenia obrączki. W wielu krajach, takich jak Czechy, Francja, Szwecja, Irlandia, Anglia czy USA symbol zaręczyn nosi się na lewym, serdecznym palcu, który jest silnie powiązany z sercem. Później dołącza do niego obrączka. W przypadku śmierci partnera przekłada się ją na prawą stronę. Z kolei w Niemczech, Austrii, Danii czy Grecji istnieje odmienny zwyczaj.
W Polsce po powstaniu styczniowym większość kobiet zaczęła nosić obrączki na prawej ręce na znak solidarności z wdowami po poległych i ta tradycja również względem pierścionków zaręczynowych, utrzymuje się do dziś. Dlatego podczas zaręczyn koniecznie nałóż pierścionek na serdeczny palec prawej ręki wybranki. Po ślubie przełoży go na lewą, żeby zrobić miejsce dla obrączki. Dobrym pomysłem jest noszenie obu klejnotów kaskadowo na jednym palcu. Symbol Waszego małżeństwa jest w ten sposób dodatkowo zabezpieczony przed zsunięciem i zgubieniem, co według ludowych doniesień źle wróżyłoby dla związku.
Symbolika dotycząca pierścionków zaręczynowych
Noszenie biżuterii otrzymanej od przyszłego męża ma długą tradycję, sięgającą starożytności. Początkowo była ona znakiem pieczętującym umowę dotyczącą posagu między dwoma rodami. Stanowiła potwierdzenie, że dana kobieta nie jest już wolna i należy do wybranego mężczyzny. Dylemat, na której ręce nosić pierścionek zaręczynowy, rozstrzygano wówczas raczej na rzecz prawej – to jej uścisk miał moc pieczętowania umów. Współcześnie delikatna obrączka z brylantem jest romantycznym symbolem. Kojarzy się ona z:
-
obietnicą małżeństwa,
-
symbolem oddania ukochanemu partnerowi,
-
znakiem miłości i wierności,
-
nawiązaniem do niekończącej się miłości.
Komfort i wygoda są równie ważne
Wiesz już, że wybrany przez Ciebie klejnot powinieneś założyć na prawą rękę ukochanej. Jednak tradycja nie powinna przysłaniać bardziej praktycznych aspektów rzeczywistości, a komfort i wygoda również mają znaczenie. Pozwól, aby Twoja wybranka sama zdecydowała, na którym palcu chce nosić pierścionek zaręczynowy z brylantem. Dla osoby wykonującej zawodowo skomplikowane czynności manualne lepszym wyborem może okazać się lewa strona. Niektóre kobiety zakładają klejnot na łańcuszek na szyi — w ten sposób jest on zawsze blisko serca i nie przeszkadza.
Sprawdź inne zaręczynowe porady
Polecamy kolekcję wyjątkowych pierścionków z brylantami i innymi kamieniami szlachetnymi. Każdy z nich może rozbłysnąć pełnym blaskiem na ręce Twojej ukochanej kobiety. Na stronach Filipowicz.pl znajdziesz także dużo sprawdzonych zaręczynowych porad i inspiracji. Dzięki nim łatwiej wybierzesz odpowiednią biżuterię, zorganizujesz niezapomniany moment oświadczyn, a nawet poznasz tradycje i zwyczaje, które zapewnią Wam szczęście w miłości.