Podpowiadamy, jak nosić pierścionek zaręczynowy
Czas na zaręczyny!
Chwila, w którym ukochany zadaje pytanie: „Wyjdziesz za mnie?”, to marzenie wielu kobiet w związkach i nie tylko. Już małe dziewczynki czasem wyobrażają sobie ten moment jako coś bajkowego, a starsze czasem przez wiele dni wertują katalogi z wyjątkowymi pierścionkami w poszukiwaniu ideału. Zaręczyny, jak i następujący później ślub, dla jednych muszą wiązać się z tradycją i symboliką, lecz coraz więcej par decyduje się na nowoczesne podejście do narzeczeństwa i związanych z nimi zwyczajami. Powinni mieć to na uwadze zarówno panowie, którzy zamierzają się oświadczyć, jak i same zainteresowane.
Zwyczaje i tradycja mają dużą moc, jeśli się w nie wierzy. Sama symbolika związana z zaręczynami wiąże się z długą historią, sięgającą czasów starożytnych. Pierścionek – najważniejszy symbol oświadczyn, to wyraz trwałości uczuć, a jednocześnie znak dla innych, że kobieta jest „po słowie”.
Na którym palcu nosić pierścionek zaręczynowy?
Pytaniem o to, jak nosić pierścionek zaręczynowy, wbrew pozorom częściej interesują się sami mężczyźni, którzy planują się oświadczyć. Chcą, by ten wyjątkowy moment był idealny i przebiegł bez większych wpadek – bo na który palec właściwie wsunąć ozdobę? Jest jeszcze jedna przyczyna, dla której ważna jest owa wiedza? Chodzi o wybór odpowiedniego rozmiaru pierścionka. Grubość palców może się różnić, dlatego staranne dopasowanie pozwoli uniknąć niepotrzebnych poprawek w salonie jubilerskim.
W kulturze europejskiej pierścionek zakłada się na palec serdeczny, który kojarzony jest z przyrzeczeniami. Według dawnych przekonań to właśnie z tego miejsca biegnie tzw. vena amoris, czyli „żyła miłości”.
Wybór ręki, na której nosi się pierścionek zaręczynowy
Nie bez znaczenia ma również dłoń, na której zakładany jest pierścionek zaręczynowy. Tu występują jednak różne tradycje przypisywane danym kulturom. W Polsce jest to prawa dłoń, podczas gdy w Skandynawii, Włoszech, Francji, USA, czy Wielkiej Brytanii, lewa. Jak zwykle, geneza tego sięga daleko w przeszłość i można jej szukać już w starożytnej Grecji. To stąd wywodzi się zwyczaj noszenia pierścionka na lewej ręce. Jednak w Polsce po wybuchu powstania styczniowego pogrążone w żałobie Polki niczym wdowy zaczęły nosić ozdobę na dłoni prawej. Tradycja przyjęła się i pozostała obecna do dziś.
Biżuteria zaręczynowa po ślubie
Zwyczajowo sposób noszenia ozdoby zaręczynowej zmienia się z dniem ślubu. To bowiem obrączkę kobiety noszą na serdecznym palcu prawej dłoni. Pojawia się zatem możliwość wyboru – albo przekłada się pierścionek zaręczynowy na lewą dłoń, albo nosi wraz z obrączką ślubną. W przypadku tego drugiego sposobu warto dobrać oba rodzaje biżuterii w taki sposób, by pasowały do siebie, np.powinny być z tego samego koloru złota.
Rozwiązanie dopasowane do wybranki
W każdym zwyczaju znajdzie się miejsce na kompromisy. To, na której ręce kobieta będzie nosić pierścionek zaręczynowy, zależy m.in. od przywiązania do tradycji czy kultury panującej w kraju czy rodzinie. Pamiętaj, że jest to jedynie symbol i nie może on być ważniejszy od zdrowia czy preferencji. Przeciwwskazaniem do „tradycyjnego” noszenia pierścionka może być, chociażby asymetryczna opuchlizna, charakter wykonywanej pracy czy zwykła wygoda.
Oczywiście najlepszym sposobem na uniknięcie nieporozumień jest wspólna rozmowa na ten temat. Wówczas partner będzie wiedział, na który palec założyć pierścionek oraz ułatwi to wybór biżuterii dopasowanej np. do obrączki (w przypadku noszenia obu ozdób naraz).
Wyjątkowy symbol miłości
Tradycje związane z zaręczynami są piękne i naznaczone bogatą symboliką. Jednak niezależnie od tego, na której ręce wybranka decyduje się nosić pierścionek zaręczynowy, należy pamiętać o starannym dobraniu stylu i rozmiaru ozdoby. Znajdź wymarzoną biżuterię na stronie Filipowicz.pl. Oprócz asortymentu luksusowych pierścionków oraz obrączek służymy profesjonalną poradą i wsparciem klientów.