Niestety nie znaleziono produktów o podanej nazwie

Najważniejszym elementem tradycji zaręczyn jest pierścionek. Jego wybór budzi wiele emocji nie tylko pod względem tego, ile powinien kosztować i jak wyglądać. Jednym z równie często zadawanych pytań zarówno przez Panów go wręczających, jak i noszące go Panie jest to, na który palec zakłada się pierścionek zaręczynowy w Polsce i jak nosi się go przed a jak po ślubie? 

Chociaż przyjęło się, że w dniu oświadczyn umieszczany jest on na palcu serdecznym prawej dłoni, to po ślubie zmienia swoje miejsce i tak naprawdę kobieta, która go nosi, ma pełną swobodę w decydowaniu o tym, na jakim palcu pierścionek zaręczynowy umieści.

Zanim dowiesz się, na który palec założyć pierścionek zaręczynowy, poznaj jego historię

Tradycja wręczania pierścionka zaręczynowego sięga starożytnego Egiptu, gdzie Panowie obdarowywali swoje wybranki krążkami na palec wykonanymi z drutu. Okrągła forma była dla nich oznaką nieskończoności, dlatego wręczenie pierścionka miało zapewnić trwałość uczuć. Podobnego zdania byli również starożytni Rzymianie oraz Grecy. Co więcej, Ci drudzy zapoczątkowali tradycję, zgodnie z którą nosiło się pierścionek zaręczynowy na lewej ręce. Miało to związek z przebiegająca w tym miejscu żyłą, która kierowała się prosto do serca. Doczekała się również ona swojej nazwy – „vena amoris”, co można przetłumaczyć jako „żyła miłości”. 

Noszenie pierścionka zaręczynowego upowszechniło się jednak w XIII wieku, kiedy to papież Innocenty III ustanowił prawo, zgodnie z którym między zaręczynami a ślubem następuje okres narzeczeństwa, którego symbolem stał się pierścionek. I choć przez te wszystkie lata zmieniały się materiały, z których powstawały pierścionki zaręczynowe i osadzane w nich kamienie, to ich symbolika pozostała niezmienna.

Pierścionek zaręczynowy – na której ręce się nosi?

Chociaż pytanie, na którym palcu i na której ręce nosić pierścionek zaręczynowy wydaje się proste, to w rzeczywistości takie nie jest. Co kraj to obyczaj, dlatego jego umieszczenie zależy od szerokości geograficznej, na której się znajdujesz. Ponadto w naszym kraju zdecydowana większość kobiet na innej ręce nosi swój pierścionek zaręczynowy przed a na innej po ślubie. 

Nie ma również zasad, które zabraniają jego umieszczenia na innym palcu czy innej dłoni niż zostało to powszechnie przyjęte. Są i takie kobiety, które pierścionki zaręczynowe noszą zawieszone na łańcuszku.  

Na której ręce nosi się pierścionek zaręczynowy przed ślubem?

To, na jakiej ręce pierścionek zaręczynowy umieścić w dniu oświadczyn, nie przysparza większych problemów. W naszym kraju powszechnie przyjęło się, że jest to prawa ręka. Wynika to z norm kulturowych, zgodnie z którymi to właśnie prawą ręką wykonuje się najważniejsze czynności, jak witanie się, podpisywanie ważnych dokumentów. To również prawą rękę podaje sobie nawzajem dwójka ludzi, chcąca iść przez życie razem. 

Pierścionki zaręczynowe – na której ręce się nosi je po ślubie?

O ile, to, na której ręce nosi się pierścionek zaręczynowy przed ślubem, nie stanowi dla większości problemu, tak to, gdzie się go nosi po ceremonii zaślubin, może niektórych zaskoczyć. Przyjęło się, że w dniu ślubu pierścionek zaręczynowy powinien ustąpić miejsca obrączce, dlatego większość kobiet przekłada go na lewą rękę, ale są też takie Panie, które postanawiają na jednym palcu nosić zarówno obrączkę, jak i pierścionek zaręczynowy. Warto jest wtedy zadbać o to odpowiednio wcześniej i obrączki ślubne dopasować stylem do posiadanego pierścionka zaręczynowego. 

Na której ręce nosi się pierścionek zaręczynowy w Polsce?

W naszym kraju, jak to już zostało wspomniane, pierścionek zaręczynowy umieszcza się na prawej dłoni, co może być sporym zaskoczeniem dla wielu innych europejek i nie tylko, gdyż w większości krajów na świecie to lewa dłoń jest dla niego przeznaczona. 

W Polsce wybór prawej dłoni jest uwarunkowany historycznie, ponieważ do 1864 roku w naszym kraju również nosiło się pierścionki zaręczynowe na lewej dłoni. Zmieniło się to po wybuchu powstania styczniowego, kiedy to polskie kobiety postanowiły na znak żałoby po przegranej walce i solidarności z tymi, które straciły w jej trakcie mężów, umieścić swoje pierścionki na prawej dłoni, tak jak to robiły wdowy.  

Na której ręce nosi się pierścionek zaręczynowy w USA, Kanadzie, Francji, Hiszpanii i innych krajach?

Szerokość geograficzna również ma wpływ na tradycję zaręczyn i wręczany w jej ramach symbol miłości. Pierścionek na lewej ręce noszą kobiety w takich krajach jak:

  • Hiszpania,
  • Włochy,
  • Francja,
  • Węgry,
  • Anglia,
  • Czechy,
  • Afryka,
  • Kanada,
  • Stany Zjednoczone.

Pierścionek zaręczynowy na ręce prawej noszą natomiast mieszkanki:

  • Polski,
  • Niemiec,
  • Rosji,
  • Austrii,
  • Japonii.

Zaręczynowy pierścionek – który palec?

To, na który palec zakładamy pierścionek zaręczynowy, nie jest już tak problematyczne. Zawsze jest to bowiem palec serdeczny. Niezależnie od tego, w jakiej części świata się znajdujesz, pierścionek zaręczynowy umieścisz na czwartym palcu. 

Pierścionek zaręczynowy  – na który palec go włożyć przed ślubem?

Jeśli zastanawiasz się, na jakim palcu nosić pierścionek zaręczynowy przed ślubem, to jest to palec serdeczny lewej ręki. Pierścionek zawsze znajdzie się na czwartym w kolejności palcu, jedynie może zmienić się dłoń, na której zostanie on umieszczony.

Na którym palcu nosi się pierścionek zaręczynowy po ślubie?

Po ślubie to obrączka pojawia się w miejscu, które dotychczas zajmował pierścionek zaręczynowy. Palec, na którym znajdzie się on po ceremonii to nadal palec serdeczny. Zmianie może, choć nie musi, ulec dłoń, na której ostatecznie się znajdzie. Kobieta może bowiem zdecydować się, pozostawić go na lewej ręce i nosić razem z obrączką lub przenieść na prawą dłoń. 

Na której ręce nosi się pierścionek zaręczynowy w Polsce i czy jest to sztywną regułą?

W naszej kulturze pierścionek zaręczynowy na lewej ręce umieszcza się w dniu zaręczyn, w przeciwieństwie do większości innych krajów, gdzie kobiety od początku noszą go na prawej dłoni. Sytuacja zmienia się w momencie ślubu, kiedy pierścionek zaręczynowy ustępuje miejsca obrączce. Może wtedy znaleźć się na serdecznym palcu prawej dłoni lub pozostać na swoim miejscu i być noszony razem z obrączką na serdecznym palcu lewej dłoni. Nie są to jednak sztywne reguły, a uznane za powszechne rozwiązania, do których możesz, ale nie musisz się dostosować. Są bowiem Panie, dla których najwygodniejszą formą noszenia pierścionka zaręczynowego jest zawieszenie go na szyi na łańcuszku. Odpowiadając zatem na pytanie: “na której ręce nosi się pierścionek zaręczynowy w Polsce”, stwierdzamy, że na tej, na której jest Ci najwygodniej.

Urzekające pięknem pierścionki zaręczynowe z kolekcji marki Filipowicz będą prezentować się doskonale niezależnie od tego, w jaki sposób będziesz je nosić.

Ulubione